abbr tag – تگ abbr در زبان نشانه گذاری HTML

ساختار تگ abbr

The <abbr title="WiKi Teach">WKT</abbr> write by amir taherkhani

نتیجه استفاده از تگ abbr :

The WKT write by amir taherkhani

معرفی و کاربرد

تگ abbr برای نمایش عباراتی است که مخخف یک عبارت بلندتر هستند. در واقع خود عبارت abbr مخفف کلمه Abbreviation به معنی اختصار است. برای مثال D&G برند معروف پوشاک، مخفف Dolce&Gabbana است. این نوع از مختصر کردن نام های بلند که عمدتاً بر روی کلمات شناخته شده مانند اسم برندها و یا شرکت های معتبر اتفاق می افتد، یک عمل رایج در زبان انگلیسی است. 

زمانی که از یک عبارت مختصر در متن استفاده می شود، می توان با بکارگیری این تگ عبارت کامل را بصورت تولتیپ (Tooltip) نمایش داد. به طور مثال در قسمت بالا با استفاده از تگ abbr کلمه WKT که یک کلمه مختصر است، هنگامی که موس روی آن قرار بگیرد بیانگر عبارت کامل Wikiteach خواهد بود. همانطور که مشاهده می کنید، نتیجه حاصله نمایش داده شده است. برای درک بهتر کافی است موس را روی عبارت WKT نگهدارید.

تگ abbr از نوع تگ هایی است که هم دارای تگ باز و هم تگ بسته است و محتوایی که بین این دو تگ قرار گیرد، عبارت مختصر مورد نظر می باشد.

در پایان بخش معرفی این تگ لازم به ذکر است بگوییم که عمدتا از ویژگی اختصار کلمات در زبان انگلیسی استفاده شده و بنابراین کاربرد این تگ در سایت های فارسی زبان نسبتا کمتر خواهد بود.

صفت ها ( Attributes )

تنها صفت اختصاصی تگ abbr در html، صفت title است. مقداری که صفت title دریافت می کند، در واقع کلمه ی کاملی است که بصورت  تولتیپ نمایش داده خواهد شد 

آیا این تگ صفات عمومی (Global Attributes) را پشتیبانی می کند؟

بله . می توانید برای این تگ از صفات عمومی در Html استفاده کنید.

آیا این تگ صفات مربوط به رویداد ها(Event Attributes) را پشتیبانی می کند؟

بله . می توانید برای این تگ از برخی از صفات مربوط به رویداد ها در Html استفاده کنید.

نکات مهم مربوط به تگ abbr

  1. 1- اگر عبارت مختصر و یا کلمه کاملی که آن را به اختصار نمایش دادیم، به عنوان کلمه کلیدی در یک صفحه باشد، استفاده از abbr می تواند اطلاعات مفیدی را به خزنده های موتور جستجو داده و بنابراین برای سئوی سایت مفید خواهد بود.
  2. 2- تگ acronym یکی از تگ های قدیمی html است که دقیقا عملکردی مشابه با این تگ داشته و در html5 پشتیبانی نمی شود. لذا از آن استفاده نخواهد شد.